• Horúca jar
  • Horúca jar

Turecko - dovolenka leto 2015

Turecké pobrežie Stredozemného mora je synonymom priezračnej tyrkysovej vody, hrejivých slnečných lúčov, blankytne modrej oblohy, členitých zálivov, majestátnych a pyšných pohorí a zároveň vyniká bohatstvom starovekých pamiatok. Oblasť, ktorú pôvodne obsadili Gréci a neskôr ovládali Rimania, je posiata zachovalými antickými pamiatkami. Stredomorskému pobrežiu Turecka, oddelenému od suchej Anatolskej plošiny horským pásmom Taurus, dominujú strmé útesy a mysy, striedajúce sa s úrodnými územiami.

Do tejto nádhernej krajiny, v ktorej sa spája európska kultúra s vôňou Orientu, každoročne smeruje čoraz väčší počet turistov zo všetkých kútov sveta. Svojimi nádhernými, prevažne piesočnatými plážami pozdĺž viac ako 8.000 km dlhého pobrežia, obkolesenými citrusovými, banánovými, bavlníkovými ako i avokádovými plantážami, ku ktorým romanticky ladí tyrkysovo sfarbené, po okrajoch priezračné more, poskytuje skvelé podmienky na bezstarostné kúpanie, opaľovanie a vodné športy – teda presne to, čo väčšina z vás od letnej dovolenky čaká. Fascinujúce hotelové komplexy s kvalitnými all inclusive službami, končiace takmer až na brehu krištáľovo čistého mora čakajú na vás v 6 známych tureckých letoviskách: Kemer, Antalya - Lara, Belek, Side, Konakli a Alanya. Pre tých, ktorí chcú podniknúť cestu za poznaním a zaujímajú sa o kultúru, ponúkame mimoriadne obľúbený letecký pobytovo-poznávací zájazd „Okruh západnou Anatóliou“. Čaká na vás bájna Trója, historický Efez, Pergamon, Kappadokia a mnohé ďalšie, ktoré si zachovali svoje čaro tisíc rokov staré. Turci, veľmi pohostinný a otvorený národ, turistov vo svojej zemi vidia s radosťou a srdečne ich vítajú.Turecko

Turecko

Turecká republika (Türkiye Cumhuriyeti)
Ankara
74,8 mil. (odhad 2009)
783 562 km2 (Slovensko 49 035 km2)
Turecká líra (TRY)
Cestovný pas

Side

Asi 50 km východne od mesta Antalya sa rozkladá malebné romantické mestečko Side, ktoré bolo kedysi pirátskou osadou. Mesto dostalo svoj názov podľa granátového jablka pestovaného vo veľkom množstve. V bezprostrednej blízkosti mesta sa tiahnu pomarančovníkové, citrusové háje a bavlníkové plantáže. Známym turistickým strediskom sa stalo vďaka svojim jedinečným historickým pamiatkam, rozľahlým piesočnatým plážam, štýlovým reštauráciám a obchodíkom s rôznym orientálnym tovarom.

Turecko Side

Kemer

Mondénne kúpeľné mestečko Kemer citlivo zasadené do nádhernej scenérie pohoria Taurus, lemované širokými piesočnatými plážami premiešanými drobnými kamienkami s krištáľovo čistou vodou, vzdialené len 45 km od letiska v Antalyi, ponúka prežitie kvalitnej rodinnej dovolenky na tureckom pobreží. V letovisku s množstvom luxusných hotelových komplexov, vybavených atraktívnymi vodnými parkami v objatí tropických záhrad prežijete vskutku neopakovateľné dovolenkové chvíle.

Turecko Kemer

Alanya

Rozprestiera sa na pobreží Stredozemného mora, na východe Tureckej riviéry, 120 km od Antalye. Dynamicky sa rozvíjajúce prázdninové letovisko sa v minulosti preslávilo ako pirátska pevnosť. Najväčší rozkvet mesto zažilo v seldžuckom období, z ktorého sa zachovala väčšina najznámejších pamiatok – seldžucké opevnenie, hrad, Červená veža, Sulejmanova mešita a Osmanská lodenica. Seldžucké opevnenie z 13. storočia oddeľuje východnú Keykubátovu pláž od Kleopatrinej pláže so zlatožltým jemným pieskom, dovezeným údajne až z delty Nílu. Alanya je rajom pre všetkých, ktorí radi nakupujú - obchody s najrozmanitejším tovarom (kožené výrobky, oblečenie, suveníry, zlato) nájdete prakticky všade.

Turecko Alanya

Antalya

Vďaka unikátnej kombinácii historických pamiatok a príjemného stredomorského pobrežia je Antalya ideálnym turistickým letoviskom a je právom označovaná za centrum tureckého turizmu. Veľký prístav a medzinárodné letisko sú dôvodom pre neustály ruch v meste s nezameniteľnou atmosférou. Na okraji Antalye sa nachádza novovybudované luxusné letovisko Lara, ktoré vás zláka svojimi nádhernými, do diaľky sa tiahnucimi piesčitými plážami. Výhodou je i krátky presun z letiska k cieľu vašej dovolenky alebo možnosť nakúpiť si v luxusných nákupných centrách.

Turecko Antalya

Belek

Exkluzívne letovisko na Tureckej riviére s nádhernými píniovými a eukalyptovými lesmi a s hotelmi prestížnych značiek sa najmä vďaka golfovým ihriskám stalo významným strediskom medzinárodného cestovného ruchu. Profesionáli, pokročilí i začiatočníci sem prichádzajú, aby si na zelených ihriskách svetových parametrov výborne zahrali a oddýchli zároveň. Novšie modernejšie letovisko tvoria predovšetkým honosné luxusné hotelové komplexy umiestnené vo veľkých a starostlivo udržiavaných exotických záhradách.

Turecko Belek

Istanbul

Turecko Istanbul

Izmir

Turecká časť Egejského mora patrí medzi najúžasnejšie oblasti v krajine. Nádherné pobrežie s množstvom pláží obklopených olivovými hájmi a skalnatými útesmi je obmývané priezračnými vodami Egejského mora. Rybárske prístavy na pobreží ako aj zbytky starobylých civilizácií dotvárajú atmosféru miesta skvelého pre dovolenku i poznávanie. 

Treťou najväčšou a jednou z najkrajších provincií Turecka je Izmir alebo aj „Smyrna“. Toto, jedno z najstarších stredovekých miest a v súčasnosti čoraz viac vyhľadávané letovisko, sa nachádza na západnom pobreží Egejského mora, v historickom kraji Iónia. Rozprestiera sa na brehoch nádherného zálivu, plného luxusných lodí, jácht i člnov. Chránený horami a lemovaný morom, Izmir má skutočne čo ponúknuť všetkým svojim návštevníkom. Prechádzkou po tomto očarujúcom meste môžete vidieť naozaj veľa, od historických pamiatok a zrúcanín až po moderné stavby. Centrum mesta tvorí námestie Konak a ulica s rovnakým názvom, kde môžete uvidieť najznámejší symbol mesta – vežu s hodinami. V jej blízkosti sa nachádza aj Archeologické múzeum s množstvom vykopávok z čias Anatolskej civilizácie. V centre mesta môžete navštíviť aj Park kultúry, kde sa každoročne koná známy medzinárodný veľtrh a rôzne hudobné festivaly. Nemenej známou je aj dlhá promenáda Kordonboyu ponúkajúca pokojnú a oddychovú atmosféru v spojitosti s elegantnou scenériou mesta, plná lákavých reštaurácií, barov, obchodov a kaviarní.

Izmir

Prebieha načítanie...