REGGIO CALABRIA – toto mesto so 178 tis. obyvateľmi sa nachádza na úplnej špičke talianskej čižmy. Reggio, ako ho v skratke všetci volajú, bolo založené Grékmi v 8 stor. pred n.l . a od tej doby zohrávalo v dejinách južného Talianska vždy významnú úlohu.
Zemetrasenie v rokoch 1783 a 1908 však zničilo architektonické svedectvo z predchádzajúceho obdobia. Vďaka jedinečnej polohe , v blízkosti Messinskej úžiny a veľkolepej novej výstavbe v historickom štýle Liberty (talianska obdoba secesie) však Reggio i naďalej zostáva krásnym mestom. Väčší turistický záujem však mesto vzbudilo až potom, čo v roku 1972 boli z mora v blízkosti Riace vylovené antické bronzové sochy bojovníkov, ktoré sú od roku 1981 umiestnené v archeologickom múzeu v Reggiu. V meste ďalej môžete navštíviť hrad zo 16 storočia či národné múzeum patriace medzi najdôležitejšie a najbohatšie čo sa týka exponátov, v ktorom nájdete artefakty z miest celej Kalábrie.
Pri návšteve Reggio vás očarí Piazza Indipendenza (v preklade námestie Nezávislosti), ktorá sa od roku 2000 mení počas letných mesiacov na prímorskú promenádu. Námestie navrhol slávny architekt Pier Liugi Nervi. Nová promenáda sa zas tiahne pozdĺž staršej veľkolepej obchodnej triedy „Lungomare“ lemovanej kaučukovníkmi, magnóliami a vysokými palmami, ktorú básnik Gabriele d´Annunzio opísal ako „Il piu bel chilometro d´Italia“ (najkrajší kilometer Talianska). Nájdete tu zvyšok románskych kúpeľov, gréckeho opevnenia, kostolík Ottimati a malé múzeum Sv. Paula. Mestečko patrí k najkrajším v celom Taliansku.
SCILLA – je malebné kúpeľné a turistické letovisko v Taliansku. Nachádza sa v Kalábrii, cca 24 km od mesta Reggio Calabria, na brehoch Tyrhenského mora.
Patrí k najznámejšiemu centru oblasti Costa Viola. Je to skalnatá oblasť, bohatá na romantické zálivy. Oblasť dnešného mesta bola osídlená už v staroveku. Scilla má veľmi bohaté dejiny. Dnes tu žije cca 6000 obyvateľov. Mesto ponúka krásne pláže, azúrovo čisté more a pamiatky. Dominantou mesta je skala, na ktorej stojí stredoveký hrad Castello Ruffo. Scilla sa delí na tri oblasti: San Giorgio, Marina Grande a Chianalea. Marina Grande je plážová oblasť plná hotelov a reštaurácií. Najkrajšiou z pláží je tu pláž La Spiaggia di Scilla a Punta Paci. Pekné pláže sú ale i v ostatných častiach. Marina Grande je veľmi obľúbená štvrť turistov a návštevníkov mesta. Nájdete tu kostol Spirito Santo so známym obrazom La discesa dello Spirito Santo (1799) od F. Celebrana. Srdce mesta potom tvoria štvrť San Giorgio. Tá je centrom všetkých mestských úradov a inštitúcií. Život tu pulzuje najmä na námestí San Rocco (Piazza di San Rocco). Prastará štvrť Chianalea s úzkymi uličkami, kde malé rybárske domčeky obmýva more, objavíte pod samotným hradom. Štvrť Chinalea sa tiež prezýva "piccola Venezia del Sud" - "malé južné Benátky".
Medzi najvýznamnejšie pamiatky v meste patrí kostol Chiesa di Santa Maria Immacolata, kostol Chiesa dello Spirito Santo a hlavne Castello Ruffo. Nachádza sa na vrchole sklalného útesu, v nadmorskej výške 70 m. Stredoveký hrad je súčasťou unikátneho dedičstva mesta Scilla. Koluje o ňom aj rad legiend. Pôvodne bol zasvätený bohyni Minerve a slúžil ako rímska pevnosť. Architektúru Castello Ruffo ovplyvnili Byzanti, Normani, a Aragónci. Baziliánská komunita sa tu usadila medzi 8. - 9. storočím. V 13. storočí bol hrad Castello Ruffo rekonštruovaný Carlom di Angio, v 15. storočí De návo a v 16. storočia rodinou Ruffo. Zaujímavosťou je, že na hrade v roku 1860 býval Giuseppe Garibaldi. Počas svojej existencie zažil hrad Castello Ruffo veľa bitiek, ale aj zemetrasení. Našťastie sa ho podarilo zachovať až dodnes. V súčasnosti sa tu konajú fotografické a maliarske výstavy aj sochárske sympóziá. Tiež je tu stála výstava starovekých lodí "luntri". Jedná sa o čierne lode, ktoré boli používané na tradičné lovenie mečúňa. Lov mečúňov tu má totiž veľmi dlhú tradíciu. V meste sa však nachádza mnoho ďalších pamiatok, hlavne kostolov. Samozrejmosťou je bohatá možnosť aktívneho vyžitia. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci potápania, šnorcholovania a plachtenia. Obľúbené sú tiež v tomto letovisku plavby a exkurzie okolo pobrežia na člnoch či plachetniciach. Počas letnej sezóny sa tu konajú rôzne festivaly a slávnosti. K tým najvýznamnejším slávnostiam patria „Meniny mečúňa“ (prvý týždeň v auguste) a „Sviatok svätého Rocha“ (16. augusta).