milujeme leto
piatok 29. marca 2024 11:08
MENU moje obľúbené
Zdieľajte na sociálnych sieťach
alebo si skopírujte odkaz
pre túto stránku :

Sicília Pollina Pollina Resort hotelový komplex *****

Termíny a ceny podľa dopravy


Prebieha načítanie…
Tento hotel si práve {looking} {count} {users}.

Sicília - dovolenka 

Čarovná krajina, kde Archimedes vyučoval a svätý Pavol kázal, krajina, ktorá bola gréckou kolóniou, rímskou provinciou, arabským emirátom a normanským kráľovstvom, vás očarí hneď pri prvej návšteve. Je to ostrov, ktorý má najväčší počet historických pamiatok na svete, zaradených do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Hovorí sa, že Sicília je Európa, Ázia i Afrika pomiešaná do jednej nádhernej krajiny, ktorej príťažlivosti len málokto odolá.

Najväčší ostrov Talianska, ale i celého Stredomoria je právom nazývaný aj „ostrovom Slnka“ vďaka svojmu subtropickému podnebiu, horúcim letným mesiacom a miernej klíme počas zimného obdobia. Tento čarovný ostrov obmývajú tri moria : Stredozemné na juhozápade, Tyrhénske na severe a Iónske na východe. K svojmu súčasnému pomenovaniu prišla Sicília v dobách, keď ju ovládali Gréci. Pôvodní obyvatelia ju nazvali Sicana. Gréci jej vybrali meno podľa trojuholníkového tvaru ostrova Trinacria. Nakoniec dostala meno podľa národa „popolo dei siculi“, teda Sicilia. Pre turistov je príťažlivá nádhernou prírodou, zlatistými plážami a množstvom antických pamiatok, medzi ktorými sú zachovalé impozantné grécke chrámy i originálne stavby z normandského obdobia. Tento ostrov, pôsobiaci ako dovolenkový magnet, navštevujú turisti počas celého roka. Teplé farby všadeprítomných citrusových a pomarančovníkových hájov sa prelínajú s neuveriteľne tyrkysovou farbou mora. Na túto magickú krajinu dohliada z úctyhodnej výšky 3350 m sopečný gigant – Etna, jediný aktívny vulkán Európy. Mnohí považujú Sicíliu za krajinu plnú kontrastov. Je totiž vzrušujúca a pútavá, starobylá i moderná zároveň.

Taliansko

Agrigento Sicília, Campofelice di Roccella, Gioiosa Marea, Licata
Agrigento je skvostom antickej architektúry. Mesto bolo založené Grékmi z Rodosu. Býval tu aj významný nemecký básnik J. W. Goethe. Vykopávky z Údolia chrámov sú staré viac než 2 tisícky rokov. Z tých najzaujímavejších je to chrám Bohyne JUNO, ktorý leží na návrší, vedľa neho je chrám CONCORD, neďaleko od neho je HERKULOV chrám a JUPITEROV chrám. Blízko od chrámov sa nachádza PHALADIROVE ORATÓRIUM, byzantské hrobky, a mnoho ďalších pamiatok. Toto mesto bolo založené v r. 581 pred n. l. Všetky dórske chrámy, ktoré pochádzajú zo 7-5 storočia pred n.l. sú prístupné zo všetkých strán, v niekoľkých stupňoch. Herkulov chrám zo 6. stor. pred n.l. má úctyhodné rozmery: 67 x 25 metrov a z pôvodných 38 dórskych stĺpov sa zachovalo iba 8 stĺpov. Na ich hlaviciach sú umiestnené tzv. „kladí“. Ruiny chrámu Dia, ktorý bol postavený v r. 480 pred n.l. na oslavu víťazstva bitky pri Himére, a svojimi rozmermi prekonal všetky ostatné dórske chrámy, dokonca aj chrám v Efese, ktorý sa považuje za Siedmy div sveta. (Rozloha chrámu Dia bola 113 x 57 metrov, chrám v Efese mal dĺžku iba 109 metrov!). Strechu tohto chrámu neniesli obrovské dórske stĺpy, ale figúry-postavy oblečených žien a mužov. Neďaleko od chrámov sa nachádza aj Athénina skala, odkiaľ sa vám naskytne krásny výhľad na more.

(orientačná cena 45 EUR/ dieťa do 12 rokov 25 EUR)
Cefalú Sicília, Campofelice di Roccella, Gioiosa Marea, Licata
Na severnom pobreží ostrova Sicília sa nachádza prístavné a rybárske mestečko vzdialené cca 60 km do Palerma, hlavného mesta ostrova Sicília, s peknými plážami a množstvom hotelov a reštaurácií. Nad mestom sa vypína skala, na ktorej je jedna z najkrajších normandských katedrál na ostrove so skvostnými mozaikami a obrovským Kristom. Katedrála je pozoruhodnou byzantskou pamiatkou. Nočné Cefalú na ostrove Sicília ponúka možnosť zakúsiť neopakovateľnú atmosféru večerného života v talianskych letoviskách s množstvom obchodov, reštaurácií, barov, pizzerií a diskoték.

(orientačná cena 20 EUR/ dieťa do 12 rokov 10 EUR)
Etna - Taormina Sicília, Campofelice di Roccella, Gioiosa Marea, Licata
Etna so svojimi 3 350 metrami nie je len najvyššou činnou sopkou Európy, ale je aj symbolom Sicílie, ktorý dáva pravidelne o sebe vedieť aby sa na neho nezabudlo. To sa však nedá. Každá návšteva Etny je nezabudnuteľným zážitkom.

Etna vznikla asi pred 300 000 rokmi. Je to stratovulkán (navrstvená sopka, jeden z najbežnejších typov sopiek) a tvoria ju štyri krátery, ktoré sa zdvíhajú z vrcholovej plošiny Torre del Filosofo vo výške cca 2 900 m n.m. Najväčší a zároveň najmladší je Bocca Nuova, ktorý vznikol v roku 1964, ďalšie sú Voragine, Severovýchodný kráter a Juhovýchodný kráter.

Vrchol Etny sa nachádza v nadmorskej výške 3350 m nad morom, táto výška sa ale pochopiteľne mení, má na ňu vplyv vytekajúca a chladnúca láva.Sopka má elipsovitú základňu, severojužná poloos tejto sopky má 48 km, východozápadným smerom sopka dosahuje 38 km. Obvod základne je 210 km. Objem hornín, ktoré tvoria masív sa odhaduje na 600 miliárd m³. Aktivita sopky sa vysvetľuje podsúvaním sa africkej litosferickej dosky pod euroázijskú dosku. Sopka je veľkou hrozbou pre miestnych obyvateľov, majú voči nej obrovský rešpekt. Návštevníkov uchvacuje svojím vzhľadom, históriou a legendami.

Oblasť Etny je jednou z najúrodnejších oblastí Talianska. Práve odtiaľto pochádza až 90% produkcie citrusových plodov. Až do nadmorskej výšky 500 m sa pestujú pomaranče a citróny, do nadmorskej výšky 1300 m olivy a vinná réva. Ďalej sa tu pestuje zelenina a jedlé gaštany.

Prehliadka sopky začína výstupom na blízky kráter „Cratere dell´Eruzione 2001“ (2005 mnm). Ako meno kráteru napovedá tento kráter je jeden z viacerých, ktoré chrlili lávu pred niekoľkými rokmi. Na jeho vrchol vedú dve cesty. Prvou sa kráter obchádza a pozvoľna stúpa a druhá vedie strmo nahor. Tu hore je božský kľud, kde počuť len zvuk vetra a ľudia sa javia len ako väčšie bodky. Vrchol, resp. jeho okraj tvoria lávové kamene v širokej škále červenej a žltej od nevýrazného odtieňu až po sýte farby. Pod ním je menší kráter s názvom Silvestri (1986 mnm). Po obvode ho obiehajú zvyčajne veľké skupinky turistov. Z krátera človek dovidí až k brehom Iónskeho mora. V zime býva vrchol sopky pokrytý snehom.

Neďaleko parkoviska je niekoľko drevených domčekov – predajní so suvenírmi. Všade predávajú to isté. Je tu však niečo typické pre oblasť Etny. Je to med, ktorý chutí fantasticky. Jeho originálna chuť je doplnená orieškami, pistáciami, mandľami či ovocím. No skrátka každý si vyberie. Aby to nebolo ľahké ochotný predavač vám z každého naberie na lyžičku na ochutnávku. Ďalším netradičným suvenírom je silný destilát pripomínajúci svojou farbou lávu sopky. Originálny nápoj „Fuoco della Etna“ ( v preklade „Oheň z Etny“) je najčastejšie kupovaným suvenírom na tomto mieste. Návšteva desiatej najväčšej sopky na svete, sídla starovekého boha Vulkána vás nadchne a úplne očarí.

Taormina patrí medzi najmalebnejšie a najpríťažlivejšie mestá na Sicílii. Ponúka ohromujúci pohľad na dymiacu sopku Etnu, nádherný výhľad na azúrovo sfarbené more, antické pamiatky, sicílsky folklór. Nielen francúzsky spisovateľ Guy de Maupassant napísal, že toto miesto je obrazom, na ktorom nájdete všetko, čo bolo na zemi stvorené pre potešenie oka, ducha a fantázie, ale svoju inšpiráciu tu našiel i anglický romantický spisovateľ D. H. Lawrence.

K založeniu Taorminy inšpirovala Kartágincov už v roku 396 pred n. l. strategicky výhodná poloha vysoko nad morom, na hore Monte Tauro s úchvatným výhľadom na dymiaci vrchol Etny, na azúrové more a pobrežie neďalekej Kalábrie. Staviteľskému umeniu Grékov Taormina vďačí za najkrajšie prírodné divadlo na svete z 3. storočia pred n. l., ktoré je po amfiteátri v Syrakúzach druhým najväčším a kde sa aj každoročné koná „Taormina Film Festival”. Osobitné kúzlo majú takisto taorminské uličky, vyhliadkové terasy, námestíčka a hlavná promenáda Corso Umberto alebo rozprávkový ostrov Isola Bella. Neďaleké Giardini Naxos patrí k najvyhľadávanejším prázdninovým letoviskám s kvalitnými hotelovými službami. Naxos je tiež miestom kade kráčala história. Práve tu Gréci v roku 735 pred n. l. založili svoje prvé mesto na sicílskej pôde. Zbytky antického Naxosu si môžete prehliadnuť v argeologickom parku.

(orientačná cena 55 EUR/ dieťa do 12 rokov 30 EUR)
Liparské ostrovy Sicília, Campofelice di Roccella, Gioiosa Marea, Licata
Súostrovie ležiace na sever Sicílie je kultúrnou a prírodnou pamiatkou UNESCO. Ostrov Lipari je najväčším a najvýznamnejším z celého súostrovia. Ostrov má dlhú históriu, ktorá je zachytená vo významnom archeologickom múzeu. Nad mestečkom sa na kopci týči Akropola. Pred katedrálou sv. Bartolomeja, patróna Liparov, sú vykopávky z doby bronzovej. Hneď vedľa barokovej katedrály je archeologické múzeum. Je rozdelené na viacero častí a skoro každá časť má svoju budovu. Je tu zbierka – prehistorická, vulkanologická a epigrafická. Hneď na začiatku je množstvo amfor z ktorých je postavená pyramída. Cennejšie a aj o mnoho krajšie nálezy sú na druhom poschodí. Plné sály nádherne zdobenej keramiky, jemné zlaté šperky, mince, množstvo divadelných masiek, sošky bohov. Za múzeom v neďalekom parku sú vystavené grécke a rímske sarkofágy z lokality Contrada Diana. Z parku je výhľad na celé mestečko, prístav a skoro aj na celý ostrov.

Tretí najväčší ostrov Liparských ostrovov je ostrov Vulcano, ktorý je zároveň najjužnejším ostrovom súostrovia a leží najližšie k ostrovu Sicília. Ostrov Vulcano je menší a žije tu len okolo 450 stálych obyvateľov. Dominantou ostrova je 391 metrov vysoká sopka Vulcano. Grékom bol ostrov známy pod menom „Hiera Hephaistou“ a Rimania ho neskôr pomenovali Vulcania podla rímskeho boha Vulcana. Južne od malebného prístavu Porto di Levante leží Gran Cratere (Veľký kráter), 391 m vysoký kužel aktívnej sopky, z ktorého sa stále valia oblaky sírnych plynov. Tvorí ho vlastne len prístav, pár obchodíkov a malých hotelov pre turistov. Keďže sa na Vulcano musí všetko dovážať, tak sa to odráža na cenách. V obchodíkoch dominujú výrobky z obsidiánu. Centrálnu časť ostrova predstavuje náhorná plošina Vulcano Piano, lemovana prstencom vysokých skál. V tesnej blízkosti Porto di Levante sa nachádza jedinečná kuriozita – prírodné, neustále bublajúce sírne jazierko, ktorého voda má blahodárne zdravotné účinky. Jeho nepríjemná sírna vôňa sa rozlieha skoro po celom ostrove. Kúpanie v bahennom jazierku býva vždy silným nezabudnuteľným zážitkom pre každého návštevníka.
Palermo - Monreale Sicília, Campofelice di Roccella, Gioiosa Marea, Licata
Hovorí sa, že kto nenavštívil Palermo, nebol na Sicílii. Nachádza sa na severnom pobreží ostrova v blízkosti širokého zálivu a na úpätí vápencového masívu Monte Pellegrino, v údolí zvanom Conca d´Oro (Zlatá mušľa). Žije v ňom približne 750 tis. obyvateľov. Najväčšiu slávu zažilo Palermo počas vlády Arabov a neskôr počas vlády Normanov, kedy Palermo patrilo k najvýznamnejším mestám Európy. Z tejto doby sa v Palerme zachovalo množstvo historických pamiatok, ale súčasnú tvár mesto získalo vďaka rozsiahlym prestavbám v 16. a 17. storočí.

Centrum mesta je trošičku neusporiadané. Spleť stredovekých uličiek a námestí sa miešajú s modernými obchodnými budovami. Prehliadka väčšinou začína pri veľkolepom divadle Teatro Massimo. Divadlo patrí k najväčším a najprestížnejším v celej Európe. Je postavané v neoklasicistickom štýle. Pred vstupom sú dve bronzové sochy levov. Jeden z nich má na chrbte sochu Tragédie a druhý sochu Opery. Je veľmi pekné.

Od divadla prehliadka pokračuje k Fontáne Pretoria. Fontána Pretoria leží na rovnomennom námestí. Zo všetkých štyroch strán je obklopená rôznymi dôležitými budovami. Na ľavo od fontány sa nachádza radnica, teda aj sídlo sicílskeho parlamentu. Celá fontána je obkolesená veľkým množstvom prekrásnych mramorových sôch znázorňujúcich bohov, ľudí a zvieratá. Neďaleko stoja dva kostoly – Santa Maria dell´Ammiraglio (prezývaný aj La Martonara) a San Cataldo. Jeden je krajší ako druhý. San Cataldo obsahuje prvky islamského štýlu. Najviac sa to prejavuje hlavne na troch červených kopulách. Celkovo je iný ako klasické kostoly. Nájsť stavby s prvkami arabského štýlu v Palerme nie je veľký problém. Palermo, ako aj väčšia časť Sicílie mali v držaní práve Arabi.

Kostol La Martorana pochádza z 12. storočia. Jeho fasáda bola v 16. a 17. storočí zrekonštruovaná v barokovom štýle.

Palermskú katedrálu uvidíte, ak sa vydáte smerom od mora po ulici zvanej Corso Vittorio Emanuele. Je to hlavná ulica mesta, pomenovaná po talianskom kráľovi, ktorá vás dovedie k pýche Palerma, k prekrásnej katedrále. Je to tá najkrajšia stavba v celom meste. Na malom nádvorí je pekne upravená zeleň a k nebu sa týčia dlhé palmy. Na začiatku bola katedrála kostol, ktorá bola za vlády Arabov zmenená na mešitu. Po Araboch prišli Normani a tak sa znovu zmenila mešita na kostol. Na katedrále sa mieša viacero štýlov. Či už je to gotika, katalánsky štýl, alebo baroko. Všetko je to prekrásne zosúladené a tvorí to veľmi pekný celok. Vstupné do katedrály sa neplatí. Jej veľkoleposť je poznať aj vo vnútri. Samé maľby a sochy. Katedrála sa stala aj miestom posledného odpočinku rôznych kráľov. Môžeme tu nájsť hrobky Rogera II, Henryho IV, Frederika II., a aj pár ich rodinných príslušníkov. Svoje miesto tu má aj sv. Rozália, patrónka Palerma. Jej pozostatky sú uložené v kaplnke katedrály v striebornej urne.

V pozadí katedrály stojí Palazzo dei Normani (Normanský palác). Základom jeho stavby boli zvyšky sacarénskej pevnosti. Vo vnútri paláca je bohatá výzdoba a Palatínska kaplnka. Na strope je podobizeň Ježiša. Presne taký obraz je aj v Monreale a v Cefalú. Za palácom je skrytý v exotickej záhrade známy kostol San Giovanni degli Eremiti. Kostol je príjemným skĺbením islamskej a kresťanskej kultúry. Má červené kopule ako kostol San Cataldo, ale tento je o niečo vyšší a takisto aj známejší. Patrí k typickým pamiatkam Normanského Palerma. Kostol bol prerobený z mešity v roku 1136 kráľom Rogerom II. Neskôr sa z neho stál kláštor. Za poplatok sa dá ísť pozrieť aj do vnútra. Vo vnútri sa nachádza krížová chodba lemovaná normanskými stĺpmi.

Katedrála v Monreale patrí nielen svojím vonkajším vzhľadom medzi dokonalé stavby normanskej architektúry, ale majestátnym interiérom a zlatom vykladanými mozaikami s výjavmi zo Starého zákona sa radí medzi skutočné skvosty stredovekého umenia. Palermskému arcibiskupovi sa podarilo vytvoriť najnádhernejšiu katedrálu na Sicílii.

Zážitkom v Palerme v neposlednom rade býva návšteva miestneho trhu s množstvom tovaru najrozmanitejších farieb, vôní a ľúdí. Stoly sa prehýbajú pod obrovským množstvom rozmanitých rýb a morských živočíchov. Pestrofarebného ovocia a zeleniny je tu toľko, že človek miestami okolo seba nevidí skoro nič iné. Predavači ponúkajú ľudom pekné divadlo. Navzájom sa prekrikujú, tak že im nie je rozumieť ani slovo. Ceny sú perfektné, skoro o polovicu nižšie ako v obchodoch. V Palerme žije množstvo národnosti a ľudia všetkých farieb pleti. Tu na trhu sa stretávajú všetci.

(orientačná cena 45 EUR/ dieťa do 12 rokov 25 EUR)

Popis hotela

Oficiálne hodnotenie:

****



Webstránka:

www.aeroviaggi.it



Poloha:

cca 12 km od romantického mestečka Cefalú s nákupnými a zábavnými možnosťami (pravidelný hotelový zvoz za poplatok) • cca 5 minút pešej chôdze od hotelovej pláže s tmavším pieskom (hotelový výťah zabudovaný v skale vás dovezie priamo na pláž) • približne 3 km od mestečka Finale s nákupnými možnosťami • cca 110 km od Palerma



Ubytovanie:

v roku 2017 kompletne zrekonštruovaný hotelový komplex • moderne a mimoriadne elegantne zariadené 2-lôžkové izby s 1, resp. 2 prístelkami umiestnené v hotelových vilkách alebo v hlavnej hotelovej budove • klimatizácia • telefón • trezor • minichladnička • SAT TV • vlastné príslušenstvo (sprcha, WC, sušič na vlasy) • balkón resp. terasa s posedením



Vybavenie:

elegantná vstupná hala s recepciou a komfortným posedením • panoramatická terasa s posedením a výhľadom na záliv • hlavná hotelová reštaurácia • lobby bar • hlavný hotelový bar • plážový bar • vonkajší bazénový komplex so slanou vodou s oddelenou časťou pre deti • terasa na slnenie (slnečníky a ležadlá zdarma) • hotelový butik • amfiteáter • wifi pripojenie v hotelovej hale (zdarma) • požičovňa áut (za poplatok)



Stravovanie:

formou all inclusive

ULTRA ALL INCLUSIVE raňajky, obedy a večere formou švédskych stolov (voda, čapované nealkoholické nápoje, biele a červené víno podávané počas obedov a večerí) • alkoholické a nealkoholické nápoje v bare pri bazéne od 10:00 do 23:00 hod. (soft nápoje typu voda, cola, oranžáda, čaj, filtrovaná káva, pivo, biele a červené víno, 1 druh whisky, likéru a vodky) • miestne nealko nápoje typu voda, kola, oranžáda, čaj, filtrovaná káva a pivo v plážovom bare od 10:00 do 18:00 hod. • wifi v hotelovej hale • hotelové animácie • miniklub • slnečníky a ležadlá pri bazéne a na pláži



Ostatné:

približne 5 minút pešo k hotelovej pláži pokrytej tmavším pieskom priemiešanej drobnými kamienkami (výťah na pláž zabudovaný priamo v skale) • slnečníky a ležadlá zdarma (plážové osušky za poplatok) • plážový bar s ponukou vybraných nápojov • medzinárodné hotelové animácie pre deti i dospelých



Šport a zábava:

tenisové kurty • stolný tenis • plážový volejbal • lukostreľba • šipky • boccia • aerobik • futbal • detské ihrisko • disko • amfiteáter • vodné športy na pláži (za poplatok) • hotelové animácie pre deti i dospelých



Náš TIP
Pre náročných
Ultra All inclusive
Oblúbený hotel
Buďte informovaní - prihláste sa
k odberu našich noviniek alebo si nás lajknite na Facebooku a neunikne Vám žiadna zľava

Odber noviniek