TipTravel2015
DB: TipTravel

Turecko

Turecko - dovolenka leto 2016

Turecké pobrežie Stredozemného mora je synonymom priezračnej tyrkysovej vody, hrejivých slnečných lúčov, blankytne modrej oblohy, členitých zálivov, majestátnych a pyšných pohorí a zároveň vyniká bohatstvom starovekých pamiatok. Oblasť, ktorú pôvodne obsadili Gréci a neskôr ovládali Rimania, je posiata zachovalými antickými pamiatkami. Stredomorskému pobrežiu Turecka, oddelenému od suchej Anatolskej plošiny horským pásmom Taurus, dominujú strmé útesy a mysy, striedajúce sa s úrodnými územiami.

Do tejto nádhernej krajiny, v ktorej sa spája európska kultúra s vôňou Orientu, každoročne smeruje čoraz väčší počet turistov zo všetkých kútov sveta. Svojimi nádhernými, prevažne piesočnatými plážami pozdĺž viac ako 8.000 km dlhého pobrežia, obkolesenými citrusovými, banánovými, bavlníkovými ako i avokádovými plantážami, ku ktorým romanticky ladí tyrkysovo sfarbené, po okrajoch priezračné more, poskytuje skvelé podmienky na bezstarostné kúpanie, opaľovanie a vodné športy – teda presne to, čo väčšina z vás od letnej dovolenky čaká. Fascinujúce hotelové komplexy s kvalitnými all inclusive službami, končiace takmer až na brehu krištáľovo čistého mora čakajú na vás v 6 známych tureckých letoviskách: Kemer, Antalya - Lara, Belek, Side, Konakli a Alanya. Pre tých, ktorí chcú podniknúť cestu za poznaním a zaujímajú sa o kultúru, ponúkame mimoriadne obľúbený letecký pobytovo-poznávací zájazd „Okruh západnou Anatóliou“. Čaká na vás bájna Trója, historický Efez, Pergamon, Kappadokia a mnohé ďalšie, ktoré si zachovali svoje čaro tisíc rokov staré. Turci, veľmi pohostinný a otvorený národ, turistov vo svojej zemi vidia s radosťou a srdečne ich vítajú.Turecko

Fakultatívne výlety

Pamukkale Turecko
Fakultatívny výlet
Pamukkale, jedno z najzaujímavejších miest na svete, považované aj za „ôsmy div sveta“, znamená v preklade „Bavlnená hora“. Je jedným z najzaujímavejších miest na svete, a to nielen vďaka vápencovým útvarom, ale aj mnohým pamätihodnostiam. Tisícročia vznikajúce vápencové terasy sú vo svete ojedinelými a patria do prírodného bohatstva a dedičstva ľudstva. Horúca, 35 – 38 stupňová termálna voda, ktorú domáci už v dávnoveku používali na liečenie rôznych chorôb, vyviera z hĺbky 2 000 m.

Počas jednodňového výletu navštívite aj starobylý Hierapolis, antické mesto, týčiace sa nad termálnymi kúpeľmi Pamukkale, mesto, vedené v zoznamoch UNESCA. Už v antických časoch sa toto mesto preslávilo svojimi impozantnými bielymi terasami, vytvorenými z minerálov odparených vôd horúcich prameňov. Počas tohto výletu budete mať možnosť vidieť i historický amfiteáter, poprechádzať sa po vápencových terasách, či len tak relaxovať a vychutnávať si krásu „Bavlnenej hory“. Počas výletu budete mať k dispozícii aj obed, ktorý je zahrnutý v cene výletu.

Orientačná cena:
zo strediska Izmir: dospelí – 60 eur, dieťa – 35 eur.
ostatné strediská - 70 EUR/ dieťa vo veku 5 - 10 rokov 45 EUR)
V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca, obed, vstupy v Hierapolise
Turecký kúpeľ - Hamam Turecko, Kemer, Belek
Fakultatívny výlet
Návšteva tureckých kúpeľov - hamamu - by mala byť prirodzenou súčasťou každej dovolenky v Turecku. Turecké kúpele sa takmer nelíšia od kúpeľov rímskych, z ktorých sa vyvinuli (chýba iba bazén so studenou vodou). Kompletná procedúra zahŕňa odpočinok v horúcej miestnosti plnej pary (hararete), prerušovaný ráznym mydlením a masážou. Okrem základnej procedúry si každý môže vybrať rad ďalších procedúr až po luxusnú kompletnú očistu celého tela a masáž - cenník a popis možností je návštevníkom k dispozícii, stačí si vybrať podľa vlastných predstáv.

(orientačná cena 24 EUR/ dieťa vo veku 5 - 10 rokov 15 EUR)
Alanya – výlet loďou Alanya
Fakultatívny výlet
Plavba na typickej miestnej tureckej lodi - gulete je ideálnou príležitosťou na relax spojený s poznávaním tureckého pobrežia v okolí Alanye a možnosťou kúpania sa v tyrkysových vodách Stredozemného mora. Tento príjemný výlet je vhodný ako pre veľkých tak i pre malých dovolenkárov túžiacich po bezstarostnom slnení a kúpaní sa priamo pod horúcim južanským slnkom. Cena výletu je vrátane obeda. Konzumácia nealkoholických nápojov, piva a vína v cene.

(orientačná cena 30 EUR/ dieťa vo veku 5 - 10 rokov 15 EUR)
Alanya City & Shopping Alanya
Fakultatívny výlet
Dynamicky sa rozrastajúce, obľúbené letovisko vo východnej časti Tureckej riviéry rozhodne stojí za návštevu a zaslúži si pozornosť. Pôvodne významný prístav z obdobia Byzantskej ríše a starovekého Seldžuckého sultanátu, keď bol útočiskom flotily ovládajúcej dianie v celom východnom Stredomorí, je dnes živou obchodnou a pešou zónou v tieni impozantnej pevnosti, ktorej obranné múry sa šplhajú po strmých skaliskách polostrova.

Miestne obchodíky s výberom tradičných ručne vyrábaných výrobkov (koberce, koža, zlato), živá nákupná zóna s najrôznejším tovarom za výborné ceny. Cena zahŕňa obed s prekrásnou panorámou a výhľadom na Alanyu - perlu Tureckej riviéry.

(orientačná cena 34 EUR/ dieťa vo veku 5 - 10 rokov 22 EUR)
Aquapark - Aqua Fantasy Izmir
Fakultatívny výlet
Rozprestierajúci sa v záhrade pokrývajúcej 100.000 m2, je tento aquapark najväčším svojho druhu v Turecku. Množstvo tobogánov, šmykľaviek, bazénov, či nespočetné množstvo rôznych vodných atrakcií a dobrodružstiev pre deti i dospelých vám zaručuje, že prežijete nádherný deň, ktorý sa stane nezabudnuteľným pre celú rodinu.

Cena: dospelí – 35 eur, dieťa – 20 eur
V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca, obed
Delfínia šou Izmir
Fakultatívny výlet
Tento výlet je jedným z najlepších spôsobov ako prežiť dovolenkové popoludnie. Počas návštevy tejto šou môžete pozorovať trio delfínov špliechajúcich, tancujúcich a vlniacich sa v bazéne, predvádzajúcich tak svoje umenie a schopnosti. Okrem šikovných a nadaných delfínov vám svoje umenie predstavia aj uškatci, z ktorých vystúpenia si určite taktiež odnesiete príjemný zážitok.

Cena: dospelí – 35 eur, dieťa – 20 eur
V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca
Demre – Mira - Kekova Antalya
Fakultatívny výlet
Ak chcete navštíviť domov Santa Klausa a potopené mesto, nenechajte si ujsť tento fakultatívny výlet, počas ktorého navštívite dnes pútnické miesto Demre (Mira), kde sa nachádza kostol sv. Nicholasa a jeho hrobka.
Po prehliadke nastúpite na jachtu, a vydáte sa po stopách známeho kapitána Cousteaua na prehliadku potopeného mesta a antickej pevnosti, ktoré sa nachádzajú na Simenskom polostrove. Plávajúc v mori sa budete môcť dotknúť častí Lykianského opevnenia, ktorým bolo toto mesto v minulosti obohnané.

(orientačná cena 55 EUR/ dieťa vo veku 5 - 10 rokov 35 EUR)
Efes Izmir
Fakultatívny výlet
Zrúcaniny starého gréckeho a rímskeho mesta ležia pár kilometrov od Egejského mora, v provincii Izmir, cca 20 km od Kusadasi. Efes je po Istanbule najnavštevovanejším miestom v Turecku. Prvé zmienky o tomto mieste sú z druhého tisícročia p.n.l., pričom asi v desiatom tisícročí p.n.l. osídlili mesto Gréci. V rímskej dobe bol hlavným mestom najbohatšej rímskej provincie – Asia. Bolo tu stredisko kultu bohyne Artemis a stojí tu jeden zo siedmich divov sveta – Artemidin chrám, ktorý je celý postavený z mramoru. Traduje sa, že tu po smrti Ježiša Krista až do svojej smrti žila Panna Mária, svätý Ján a ďalšie postavy kresťanskej mytológie.

Až do dnešnej doby nie je mesto podrobne archeologicky preskúmané, ale už z toho, čo objavené bolo sa dá vytušiť sláva a moc, ktorú mesto malo. Okrem Artemidinho chrámu, tu môžete vidieť prekrásnu fasádu Celsovej knižnice, obrovský amfiteáter, múzeum písomníctva, veľmi zaujímavé terasovité domy, či rímske latríny určené v tej dobe len mužom.
Vzhľadom na to, že výlet vyžaduje 2 hodiny chodenia po skalnatom teréne, odporúčame pevnú a pohodlnú obuv.

Cena: dospelí – 60 eur, dieťa – 35 eur
V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca, obed, vstupy
Jeep Safari Izmir
Fakultatívny výlet
Zalesnené hory a morom orámované výbežky tureckej pevniny sú základom tohto off road zážitku. Po stretnutí s Vaším sprievodcom, nastúpite do svojho 4-kolesového vozidla a vyrazíte kľukatými poľnými cestami plnými dobrodružstiev až do hôr. Dedinka Burgaz, zaujímavá svojimi vulkanickými horninami a typickou dedinskou atmosférou bude prvým miestom, kde sa zastavíte.

Ďalej sa presuniete do Gokcealan-u, kde si spravíte oddychovú prestávku a vychutnáte si pravý turecký čaj. Poslednou zastávkou tohto výletu je Pamucak Beach, 5 km dlhá a 80 m široká prekrásna piesočnatá pláž. Stredom tejto pláže preteká rieka, ktorá sa vlieva na tomto mieste do mora. Táto prekrásna pláž je nedotknutá civilizáciou a namiesto slnečníkov a ležadiel tu nájdete len ťavy a kone. Hoci je pláž navštevovaná aj domácimi obyvateľmi, nepocítite tu prítomnosť iných ľudí, práve vďaka jej veľkosti.

Cena: dospelí – 55 eur, dieťa – 40 eur
V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca, obed
Objavte Izmir Izmir
Fakultatívny výlet

Izmir – tretie najväčšie mesto Turecka, v minulosti známe ako Smyrna – je vyhľadávaným miestom vďaka svojmu prekrásnemu pobrežiu a nádhernému prístavu. Rozkladá sa na začiatku Izmirského zálivu, pod mohutnou horou Pagos. Na vašej ceste do mesta Izmir sa zastavíte v Izmirskom parku, v ktorom vo voľnej prírode žijú slony, levy, ťavy a pávy. Ďalšou zastávkou je už samotný Izmir. Z najmodernejšej časti mesta sa preplavíte loďou do historického centra mesta, na námestie Konak. Námestie je obkolesené veľkolepým kaštieľom, radnicou a elegantnou hodinovou vežou. Navštívite agoru, starý bazár a vychutnáte si pohľad z Asansoru na celý Izmirský záliv. Izmirský staroveký bazár sa nachádza neďaleko. Po rýchlej pešej prehliadke mesta, budete mať voľný čas na túlanie sa uličkami mesta a na cenovo výhodné nákupy suvenírov, kožených výrobkov, či ručne maľovaného porcelánu.

Cena: dospelí – 35 eur, dieťa – 20 eur.
V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca

Ostrov Samos Izmir
Fakultatívny výlet
Samos, raj vína, rodisko matematika Pythagora a zem plná pestrých farieb. Týmto všetkým je ostrov Samos, ktorý je so svojou veľkosťou necelých 500 km2 jedným z najväčších ostrovov v Egejskom mori. Ostrov je rajom, plným zelene, zlatobielych pláží a tyrkysového mora. Ostrov Samos delí od Tureckej pevniny, letoviska Kusadasi len cca 2 km dlhý kanál. Tento celodenný výlet zahŕňa plavbu trajektom na Samos a späť, ako aj celodenný pobyt na tomto krásnom ostrove, počas ktorého si môžete urobiť individuálny program.

Cena: dospelí – 35 eur, dieťa – 20 eur
V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca
Pamukkale Turecko
Fakultatívny výlet
Pamukkale, jedno z najzaujímavejších miest na svete, považované aj za „ôsmy div sveta“, znamená v preklade „Bavlnená hora“. Je jedným z najzaujímavejších miest na svete, a to nielen vďaka vápencovým útvarom, ale aj mnohým pamätihodnostiam. Tisícročia vznikajúce vápencové terasy sú vo svete ojedinelými a patria do prírodného bohatstva a dedičstva ľudstva. Horúca, 35 – 38 stupňová termálna voda, ktorú domáci už v dávnoveku používali na liečenie rôznych chorôb, vyviera z hĺbky 2 000 m.

Počas jednodňového výletu navštívite aj starobylý Hierapolis, antické mesto, týčiace sa nad termálnymi kúpeľmi Pamukkale, mesto, vedené v zoznamoch UNESCA. Už v antických časoch sa toto mesto preslávilo svojimi impozantnými bielymi terasami, vytvorenými z minerálov odparených vôd horúcich prameňov. Počas tohto výletu budete mať možnosť vidieť i historický amfiteáter, poprechádzať sa po vápencových terasách, či len tak relaxovať a vychutnávať si krásu „Bavlnenej hory“. Počas výletu budete mať k dispozícii aj obed, ktorý je zahrnutý v cene výletu.

Orientačná cena:
zo strediska Izmir: dospelí – 60 eur, dieťa – 35 eur.
ostatné strediská - 70 EUR/ dieťa vo veku 5 - 10 rokov 45 EUR)
V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca, obed, vstupy v Hierapolise
Perge – Aspendos – Kuršunlu Antalya
Fakultatívny výlet
Nazrite spolu s nami za brány antického rímskeho mesta Perge opradeného mnohými legendami, dotknite sa stavieb, ktoré prežili tisícročia a kráčajte po miestach biblických príbehov.
Útočisko pred hrejivými lúčmi slnka nájdeme spoločne pri nádherných azúrových vodopádoch Kuršunlu, ktoré sú prírodnou rezerváciou a spoločne nazrieme za brány antického amfiteátru v Aspendose, ktorý sa radí k najzachovalejším stavbám tohto druhu na svete a prenesieme sa do čias, kedy divadlo bolo iba v kolíske.

(orientačná cena 52 EUR/ dieťa vo veku 5 - 10 rokov 25 EUR)
Safari na štvorkolkách Izmir
Fakultatívny výlet
Vzrušujúce dobrodružstvo, ktoré v sebe kombinuje zábavu i napätie. Ráno vás vyzdvihnú z hotela a odvezú do lesného kempu, kde začne vaše dobrodružstvo. Sprievodca vás zoznámi s vaším vozidlom a poskytne vám informácie o vašej ceste. Následne vyštartujete na štvorkolkách z tábora cez piesočnaté duny, „vďaka“ ktorým budete zaprášený a špinavý, čo tomuto výletu pridáva špeciálne čaro.

Po 40 minútach na vás čaká menší odpočinok, po ktorom budete cca hodinu pokračovať v ceste, kým sa nedostanete na Pamucak Beach, 5 km dlhú a 80 m širokú prekrásnu piesočnatú pláž, stredom ktorej preteká rieka, ktorá sa vlieva na tomto mieste do mora. Po oddychu na tomto krásnom mieste sa vrátite tou istou cestou na miesto, z ktorého ste vyštartovali. Tu na vás už bude čakať transfer, ktorý vás síce špinavých a unavených, ale nadšených z tohto dobrodružstva, odvezie do vašich hotelov.

Cena: dospelí – 55 eur, dieťa – 40 eur
V cene je zahrnuté: doprava, štvorkolka pre dve osoby, sprievodca
Side City & Shopping Side
Fakultatívny výlet
Na južnom pobreží Turecka sa rozkladá malebné a turistami veľmi vyhľadávané mestečko Side, v preklade „granátové jablko“, ktoré sa tu v hojnom počte pestuje. Atmosféru malebného mestečka si vychutnáte pri romantických prechádzkach krivoľakými uličkami starého mesta s ruinami byzantských kostolov, rímskych kúpeľov a Apollónovho chrámu. Pravú atmosféru s nádychom orientu zažijete pri nakupovaní, kde vám obchodníci budú ponúkať ručne tkané koberce, zlaté šperky, kožený tovar, voňavé korenie a miestne špeciality.
Výbornú tureckú kávu odporúčame ochutnať v niektorej z kaviarní priamo v náručí jachtového prístavu.
Turecká noc Izmir
Fakultatívny výlet
Nedá sa stráviť dovolenku v Turecku a nezažiť Tureckú noc. Predstavenie tradičnej tureckej noci je to najlepšie, čo sa dá vidieť a zažiť z tureckej kultúry, zábavy a vynikajúcej tureckej kuchyne. Program trvajúci cca 4 hod začne večerou vo forme bufetu plnou typických tureckých jedál, s neobmedzenou spotrebou piva, vína a nealkoholických nápojov. Po večeri vás bude zabávať turecká hudba, budete mať možnosť sledovať turecké folklórne tance, krásu pohybov brušný a orientálny tanec, anatólske tradície a rôzne zábavné predstavenia.

Cena: dospelí – 35 eur, dieťa – 20 eur
V cene je zahrnuté: doprava, štvorkolka pre dve osoby, sprievodca
Turecký kúpeľ - Hamam Kemer, Belek, Turecko
Fakultatívny výlet
Návšteva tureckých kúpeľov - hamamu - by mala byť prirodzenou súčasťou každej dovolenky v Turecku. Turecké kúpele sa takmer nelíšia od kúpeľov rímskych, z ktorých sa vyvinuli (chýba iba bazén so studenou vodou). Kompletná procedúra zahŕňa odpočinok v horúcej miestnosti plnej pary (hararete), prerušovaný ráznym mydlením a masážou. Okrem základnej procedúry si každý môže vybrať rad ďalších procedúr až po luxusnú kompletnú očistu celého tela a masáž - cenník a popis možností je návštevníkom k dispozícii, stačí si vybrať podľa vlastných predstáv.

(orientačná cena 24 EUR/ dieťa vo veku 5 - 10 rokov 15 EUR)
Výletná plavba Izmir
Fakultatívny výlet
Slnko, more, kúpanie sa, či driemanie sú tým najdôležitejším rozkazom dňa na našej kúzelnej plavbe. Počas nej budete mať veľa príležitostí na príjemné schladenie sa v blankytných vodách, pretože vaša loď zakotví počas plavby v dvoch prekrásnych zálivoch, ako aj na spoznávanie rôznych zákutí tureckého pobrežia. Ak k tomu pripočítame obed, či neobmedzenú spotrebu nealkoholických nápojov, vína, piva počas jeho servírovania, tento výlet vás určite uchváti.

  • plavba na dvojpodlažnej lodi, s návštevou 2-3 zálivov okolo západného pobrežia

  • šanca relaxovať, kúpať sa v priezračných vodách Egejského mora, či zdokonaliť vaše opálenie

  • nezabudnite si na túto nezabudnuteľnú plavbu zobrať plavky, osušky a veľa opaľovacieho krému :o)


Cena: dospelí – 35 eur, dieťa – 20 eur
V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca, obed, nealkoholické nápoje, pivo, víno počas jeho servírovania
Zelený kaňon Antalya, Side, Alanya
Fakultatívny výlet
Okolím mestečka Manavgat (40 km od Alanye) preteká rieka, ktorá priťahuje pozornosť návštevníkov z celej oblasti. Turisti označili túto rieku s priezračnou tyrkysovou vodou príznačným názvom „Turecké Plitvické jazerá“. Plaví sa po priehrade, jej zákutiach a kaňonoch. Pohľad z paluby lode na okolitú scenériu, ktorá je prírodnou rezerváciou Vám spríjemní odpočinkový deň na vode. Cena výletu je vrátane obeda a kúpania v jazere.

(orientačná cena 52 EUR/ dieťa vo veku 5 - 10 rokov 25 EUR)

Side

Asi 50 km východne od mesta Antalya sa rozkladá malebné romantické mestečko Side, ktoré bolo kedysi pirátskou osadou. Mesto dostalo svoj názov podľa granátového jablka pestovaného vo veľkom množstve. V bezprostrednej blízkosti mesta sa tiahnu pomarančovníkové, citrusové háje a bavlníkové plantáže. Známym turistickým strediskom sa stalo vďaka svojim jedinečným historickým pamiatkam, rozľahlým piesočnatým plážam, štýlovým reštauráciám a obchodíkom s rôznym orientálnym tovarom.

Turecko Side

Kemer

Mondénne kúpeľné mestečko Kemer citlivo zasadené do nádhernej scenérie pohoria Taurus, lemované širokými piesočnatými plážami premiešanými drobnými kamienkami s krištáľovo čistou vodou, vzdialené len 45 km od letiska v Antalyi, ponúka prežitie kvalitnej rodinnej dovolenky na tureckom pobreží. V letovisku s množstvom luxusných hotelových komplexov, vybavených atraktívnymi vodnými parkami v objatí tropických záhrad prežijete vskutku neopakovateľné dovolenkové chvíle.

Turecko Kemer

Alanya

Rozprestiera sa na pobreží Stredozemného mora, na východe Tureckej riviéry, 120 km od Antalye. Dynamicky sa rozvíjajúce prázdninové letovisko sa v minulosti preslávilo ako pirátska pevnosť. Najväčší rozkvet mesto zažilo v seldžuckom období, z ktorého sa zachovala väčšina najznámejších pamiatok – seldžucké opevnenie, hrad, Červená veža, Sulejmanova mešita a Osmanská lodenica. Seldžucké opevnenie z 13. storočia oddeľuje východnú Keykubátovu pláž od Kleopatrinej pláže so zlatožltým jemným pieskom, dovezeným údajne až z delty Nílu. Alanya je rajom pre všetkých, ktorí radi nakupujú - obchody s najrozmanitejším tovarom (kožené výrobky, oblečenie, suveníry, zlato) nájdete prakticky všade.

Turecko Alanya

Antalya

Vďaka unikátnej kombinácii historických pamiatok a príjemného stredomorského pobrežia je Antalya ideálnym turistickým letoviskom a je právom označovaná za centrum tureckého turizmu. Veľký prístav a medzinárodné letisko sú dôvodom pre neustály ruch v meste s nezameniteľnou atmosférou. Na okraji Antalye sa nachádza novovybudované luxusné letovisko Lara, ktoré vás zláka svojimi nádhernými, do diaľky sa tiahnucimi piesčitými plážami. Výhodou je i krátky presun z letiska k cieľu vašej dovolenky alebo možnosť nakúpiť si v luxusných nákupných centrách.

Turecko Antalya

Belek

Exkluzívne letovisko na Tureckej riviére s nádhernými píniovými a eukalyptovými lesmi a s hotelmi prestížnych značiek sa najmä vďaka golfovým ihriskám stalo významným strediskom medzinárodného cestovného ruchu. Profesionáli, pokročilí i začiatočníci sem prichádzajú, aby si na zelených ihriskách svetových parametrov výborne zahrali a oddýchli zároveň. Novšie modernejšie letovisko tvoria predovšetkým honosné luxusné hotelové komplexy umiestnené vo veľkých a starostlivo udržiavaných exotických záhradách.

Turecko Belek

Istanbul

Turecko Istanbul

Izmir

Turecká časť Egejského mora patrí medzi najúžasnejšie oblasti v krajine. Nádherné pobrežie s množstvom pláží obklopených olivovými hájmi a skalnatými útesmi je obmývané priezračnými vodami Egejského mora. Rybárske prístavy na pobreží ako aj zbytky starobylých civilizácií dotvárajú atmosféru miesta skvelého pre dovolenku i poznávanie. 

Treťou najväčšou a jednou z najkrajších provincií Turecka je Izmir alebo aj „Smyrna“. Toto, jedno z najstarších stredovekých miest a v súčasnosti čoraz viac vyhľadávané letovisko, sa nachádza na západnom pobreží Egejského mora, v historickom kraji Iónia. Rozprestiera sa na brehoch nádherného zálivu, plného luxusných lodí, jácht i člnov. Chránený horami a lemovaný morom, Izmir má skutočne čo ponúknuť všetkým svojim návštevníkom. Prechádzkou po tomto očarujúcom meste môžete vidieť naozaj veľa, od historických pamiatok a zrúcanín až po moderné stavby. Centrum mesta tvorí námestie Konak a ulica s rovnakým názvom, kde môžete uvidieť najznámejší symbol mesta – vežu s hodinami. V jej blízkosti sa nachádza aj Archeologické múzeum s množstvom vykopávok z čias Anatolskej civilizácie. V centre mesta môžete navštíviť aj Park kultúry, kde sa každoročne koná známy medzinárodný veľtrh a rôzne hudobné festivaly. Nemenej známou je aj dlhá promenáda Kordonboyu ponúkajúca pokojnú a oddychovú atmosféru v spojitosti s elegantnou scenériou mesta, plná lákavých reštaurácií, barov, obchodov a kaviarní.

Izmir

Prebieha načítanie...